VOYCE Blog-Bengisu SARIÇAM

1.GÜN   08.02.2022

Yorgunluğumuzu attıktan ve kahvaltı yaptıktan sonra saat 09:30’da buluşma salonuna geçtik. Buluşma salonunda sandalyelerin üzerinde isimliklerimizi ve diğer eşyaları bulduk ve yerlerimize oturduk. Hepimize mektup zarfları dağıtıldı ve bu zarfların üzerine adımızı ve bizi temsil eden şeyleri (ikon, hobiler vb…) yazmamız istendi. Sonrasında bu zarfların duvara asılacağı ve isteyen kişilerin birbirine notlar yazabileceği söylendi. Herkes zarfını doldurduktan sonra tek tek ayağa kalkıp kendini tanıttı ve böylece çoğu kişinin adını aklımda tutabilmiş oldum. Daha sonra herkes sandalyelerini karşılıklı olarak çevirdi ve hızlı bir buluşma/tanışma oyunu oynadık. Böylece en azından 7-8 kişi ile tek tek konuşup, onları daha iyi tanıyabildim.

Tanışmadan sonra projenin konusu, amaçları, kuralları ve bu 4 gün içinde neler yapacağımız üzerine bir sunum gerçekleştirildi. Bu sunum sayesinde proje hakkında daha fazla bilgi sahibi olabildim. Ardından enerjimizin yerine gelmesi için İngiltere grubunun gerçekleştirdiği ‘’kendini koruma teknikleri’’ üzerine bir etkinlik yaptık. Herkes üçerli gruba ayrıldı ve bu teknikleri çalıştı.

Sonrasında takım çalışmasını öğrenmek üzere gruplara ayrıldık ve spagetti-marşmelov oyununu oynadık. Bu oyundaki amaç takım olduğumuz kişilerle ortak bir düşünceye varıp, spagetti ve marşmelov kullanarak en yüksek binayı oluşturabilmekti. Benim bulunduğum grupta başlarda mantıklı planlar yapılsa da sonrasında maalesef binamızı oluşturamadık ve binamız yıkıldı. Yine de çok güzel vakit geçirdik ve farklı insanlar ile iletişim kurup onları tanıma fırsatı yakaladım.

Son olarak saat 16:30’dan 18:00’a kadar bütün ülkeler tek tek sunumlarını gerçekleştirdi. Bu sunumlarda bulunduğumuz derneklerden, yaptığımız çalışmalardan, hangi sorunlar üzerinde durduğumuzdan bahsettik. 9 ülke olması sebebiyle ve bazı ülkelerin sunumlarının uzun sürmesiyle bir süre sonra katılımcıların çok fazla yorulduğu ve artık odaklanamadığını gözlemledim. Sunumların bazılarından sonra ara verilmesine rağmen, son sunumlara gelindiğinde katılımcıların sunumları dinlemekte çok zorlandığı belli oluyordu.

 

2.GÜN   09.02.2022

2.günde sunumlara başlamadan önce energizer yaptık. Gruplara ayrılıp belli kelimelerle oluşturmamız gereken bir şarkı yapmamız söylendi. Başlarda hiçbir şekilde şarkı bulamasak bile sonrasında doğaçlama yaparak şarkımızı söyleyebildik.

Ardından belli başlı sosyal sorunların yer aldığı bir etkinlik başladı. Herkes ilgisini çeken ve üzerinde çalışmak istediği sosyal sorunun yazdığı köşeye geçti ve takımını kurdu. Ben LGBTQ + grubunda olmayı tercih ettim. Okuduğum bölüm sebebi ile LGBTQ + bireylerin sorunlarının farkındayım ve bu konuda bir çözüm yolu bulabilmek için bu gruba dahil oldum. Başlarda sorunlar üzerine konuştuk ve ardından teker teker doldurduğumuz kağıtlarla büyük bir poster hazırladık. Bu posteri en ince ayrıntısına kadar doldurmak neredeyse bütün günümüzü aldı ve saat 18:30’a kadar bu etkinlik ve poster ile zaman geçirdik. Posterimiz bittiğinde tekrar son bir kez yazdıklarımızın üzerinden geçtik ve 3.günde yapmamız gereken sunuma çalıştık.

Bu etkinliğin arasında tekrar kendini koruma energizerını yaptık ve neredeyse herkesin ilk günden daha fazla eğlendiğini ve samimileştiğini gözlemledim. Bu durum beni çok mutlu etti.

 

3.GÜN  10.02.2022

Saat 09:30’da buluşma salonuna geldik ve sunumlardan önce ‘’kendini koruma’’ etkinliğini yaparak enerji topladık. Bir önceki gün oluşturduğumuz grupta belirlediğimiz konu ile ilgili sunumları tek tek gerçekleştirdik. Ben de katıldığım grup ile LGBTQ + konusunda bir sunum gerçekleştirdim. Gerçekleştirmeyi planladığımız etkinliğin yeri, saati ve ayda kaç kere olacağı ile ilgili bilgi verdim. Çok fazla konu ve grup olması sebebi ile bu sunumlar neredeyse tüm günümüzü aldı. Benim en çok ilgimi çeken sunum ise yemek israfı üzerine anlatılan sunum oldu. Hem görsel anlamda hem mizahi anlamda hem de bilinçlenme anlamında en yararlı sunumun o olduğunu düşündüm.

Kalan son 1 saatte energizer etkinliği yaptık ve bu etkinliğin sonunda tekrar 8 kişilik farklı gruplara ayrıldık. Bu yeni grubumuz ile 4.günde yapılacak olan flashmob etkinliği konusunda tartışmamız gerekiyordu. Gruptaki herkes fikirlerini kağıda yazdı ve yaklaşık yarım saat boyunca bu fikirler üzerine konuştuk. Beyin fırtınamız bittiğinde ‘’gezegen dansı’’ fikrini sunmayı kabul ettik. Geri kalan gruplar da fikirlerini sundular ve en çok beğenilen 2 fikir (poster hazırlama ve dans ekibi oluşturma) flashmob olarak seçildi. Herkese hangi flashmob grubunda olması istendiği soruldu ve ben dans ekibi grubunda olmayı tercih ettim. Bunun üzerine kısa bir dans provası yaptık. 4.günde yapılacak olan flashmob etkinliği de kararlaştırılınca saat 18:30’da herkes dinlemeye gitti.

 

4.GÜN  11.02.2022

Projenin son gününde diğer günlere kıyasla daha geç bir saatte bir araya gelindi. 10:30 gibi buluşma salonuna geçip ardından metroya gidildi ve Atina meydanına gittik. Meydanda dans grubu ve poster grubu olarak ikiye ayrıldık. Ben dans grubunda olduğum için diğerleriyle beraber müzik eşliğinde dans ettim ve flashmob’a başladık. Meydandaki birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardık ve birkaç kişi bilgilendirmelerimizi dinledi. Bilgilendirmelerin ardından bu kişilere QR kod aracılığı ile VOYCE projesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağladık.

Flashmob bittikten sonra saat 17:30’a kadar serbest zamanımız olduğu söylendi ve bunun üzerine gruplara ayrıldık. Ben Akropolis’e gitmek isteyen gruptaydım. Akropolis’e gittikten sonra zaman geldiğinde tekrar metroya binip otele döndük ve son sunumlar ile sertifika seramonisi için hazırlandık.

VOYCE projesinin son basamaklarından ve ülkemize döndükten sonra da ne gibi etkinlikler yapacağımızdan bahsedildi. Projenin sadece bu 4 güne sığdırılmayacağı, döndükten sonra da hala katılımcı olarak birçok yenilik yapacağımız hakkında konuşuldu. Son olarak hepimize teker teker sertifika verildi ve otelde son kez birlikte yemek yiyip vedalaştık.

Views: 27

Yazı oluşturuldu 97

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön