Sınırdaki Kültür

“Sınırdaki Kültür” adlı gençlik projemizi 13-22 Şubat 2015 de İsveç’te düzenledik.

Çalışma boyunca Örlelljunga, Lund, Helsinborg, Malmö’ye çeşitli kültürel ve turistik ziyaretlerde bulunduk. Örkelljunga’da  göçmen gençlerin kaldığı gençlik merkezi, yurdu gördük. İsveçli grup ve Türk grup olaraka ikiye ayrıldığımız bir çalışmamızda birbirimize karşılıklı olarak kendi dillerimizi öğrettik. Crash isimli ayrımcılıkla ilgili filmi birlikte izledik ve ayrımcılık ve ırkçılıkla ilgili izlenimlerimizi tartıştık. Ayrıca İsveç’in farklı yerlerinde yaşayan insanlarla röportaj yapmak üzere kaldığımız şehir olan Örkelljunga ve İsveç hakkında bazı sorular hazırladık ve hetorojen bir şekilde gruplara ayrılarak  hazırladığımız soruları karşılaştığımız insanlara sorarak hem onların bakış açılarını öğrenmiş hem de kendimiz ilk ağızdan ülke ve bölge hakkında bilgi sahibi olduk. Ayrıca bir proje hazırlayıp bunu sosyal medyada paylaşıp bloglarda paylaştık.

Çalışmalarımızda gençlik ön planda olduğu için bazı akşamlar bowling, laserdom ve bazı oyunlar da oynandı.

Kültürlerarası gece düzenleyip her etnik grubun kendi yiyecek, dans ve etkinliklerini diğer gruplara  aktarması sağlandı.

Malmö’de Ensamkommandes Förbund, Lund Şehri’nde Tamam ve Örkelljunga’da bizim de kardeş derneğimiz olan İfall Derneğine çalışma ziyaretleri düzenledik.

Kültürlerarası öğrenme ve farkındalığın artırıldığı bu projede gönüllülerimiz açısından doyurucu bir deneyim oldu.

12123  1234 2134 63312

Posts created 73

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top