VOYCE Eğitiminde 3. ve 4. Hafta Tamamlandı!

Voyce projemizin çevrimiçi eğitiminde üçüncü haftayı da geride bıraktık.   Öncelikle ilk iki haftada neler öğrendiğimiz hakkında kısaca sohbet ettik. Katılımcıların en çok hangi konuda kendilerini bilgilenmiş hissettiklerini konuştuk. Daha sonra üçüncü haftanın konularından biri olan ‘Hayat Boyu Öğrenme’ başlığıyla programımıza başladık. Hayat boyu öğrenme konusunda öncelikle kişilerin neler bildiğini ve bu başlığın onlara neyi ifade ettiğini sorduk. Herkes kendi bakış açısıyla hayat boyu öğrenme kavramını tanımladı ardından eğitmenlerimiz bu konunun içeriğinden ayrıntılı bir şekilde bahsetti.

Daha sonra ‘Yaygın Eğitim Algısı’ başlığı hakkında da katılımcılarımızın görüşleri alındı. Günümüz eğitim modelleri çoğunlukla örgün eğitim odaklı olduğu için gençlerin yaygın eğitim konusunda bilgi ve tecrübe eksikliği yaşaması son derece olağan bir durum. Bu nedenle bu konuda yapılan bilgilendirmeler tüm katılımcılar için verimli ve faydalı oldu. Yaygın eğitim modelinin amacı, faydaları ve kullanım alanları hakkında kişiler yeterince bilgilendirildi.

Projemizin ve tabii ki eğitimimizin temel hedeflerinden biri de gençlerin eleştirel düşünebilmesi ve bunun yanı sıra evrensel sorunları yorumlayabilmesidir. Katılımcılarla bir önceki hafta önemli gördükleri sorunlar hakkında konuşmuştuk. Üçüncü haftada ise bu sorunların nelerden kaynaklandığı, kişilerin ve toplumların bunlara nasıl sebep olduğu hakkında sohbet edildi. Her bir soruna ayrı ayrı vakit ayrılarak kişilerin bakış açısıyla gördükleri sebepler tartışıldı. Aynı sorun kimi zaman aynı yorumlara alırken kimi zaman da kişilerin farklı bakış açıları ve deneyimleri nedeniyle çeşitli sebeplerle açıklanmış oldu. Böylece katılımcılar bu sorunların belki de daha önce hiç fark etmedikleri bir yönünü görmüş oldu. Herkesin kendi görüşünü söylediği aynı zamanda farklı görüşleri de duyarak bakış açısını genişlettiği verimli bir  fikir alışverişi gerçekleşti. Sorunların etkileri ve sebepleri üzerine yapılan bu uzun ve verimli sohbetten sonra bir sonraki haftada çözümlerini konuşmak üzere birkaç sorun belirlendi. Katılımcıların da çözüm odaklı düşünebilmesi için vakit kazanmaları sağlandı. Böylece üçüncü haftanın eğitimi de bu şekilde tamamlandı.

Dördüncü haftada ise bir önceki online eğitim gününde konuşulan sorunlar içinden seçilmiş olanlara odaklanıldı. Günümüzün en büyük sorunlarından olan covid-19 pandemisini ele aldık. Covid-19 pandemisinin tüm dünyada yarattığı negatif etkiler herkes tarafından elbette biliniyor. Bu negatif etkilerin çoğunlukla ekonomik ve sosyal boyutları tartışılıyor. Bizler ise farklı bir açıdan bakıp tartışmak için daha çok pandeminin kişiler üzerindeki psikolojik etkilerini konuştuk. Tüm dünya vatandaşlarının yaşadığı bu psikolojik etkilere yönelik çözüm odaklı fikirler sunuldu. Böylece Voyce projemizin dört haftalık online eğitimi tamamlanmış oldu.

Views: 10

Yazı oluşturuldu 97

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön