Dare to speak

Dare to speak

Previous slide
Next slide

Dare to speak projesi İsveç ve Türkiye ortaklığında yürütülen kısa süreli pilot bir projedir. Proje, gençlerin eleştirel düşünebilmesini, sorgulayıcı yetişmesini ve topluma katkı sağlayabilmesini hedeflemektedir. Kişilerin içinde bulunduğu durumu anlama, sorunlara yönelik bir amaç belirleme, kendilerini tanıma ve başkalarına anlatabilme kazanımlarını sağlayan projemiz metaryel olarak filmi kullanmaktadır. Gençlere hassasiyet duydukları konularda farkındalık yaratmak, yaşadıkları bir deneyimi tanımadığı bireylere daha kolay anlatabilmek veya sorun olarak gördüğü bazı durumlara çözüm üretmek ve bunu yaygınlaştırmak için imkan tanımaktadır. Bu sayede hem fikirlerini paylaşan gençlerimiz hem de bir kısa film çıktısı elde ederek verimli bir süreç yaşamaktadır.

Proje süreci 15 gönüllü gencimize Kızılcahamam’da yapılan bir haftalık eğitimle başladı. Burada gençlere çeşitli etkinlikler ve eğitimlerle projemiz anlatıldı. Fikir paylaşımlarında bulunuldu. Sonrasında 3er kişilik gruplara ayrılan gençlerimizin önceden belirlenen bir konuda demo olarak sunulmak üzere kısa filmler çekmeleri istendi. 

Gönüllü gençlerimizin teknoloji bağımlılığı, çevre, istihdam, salgınlar ve akran zorbalığı konularında çektikleri bu kısa filmler yalnızca bir gün içinde hazırlanarak asıl filmler için ön çalışma niteliği taşımaktadır.

Projemizin asıl filmlerini çekmek, projemizden gönüllülerimize bahsetmek ve ihtiyacımız olan katılımcılara erişebilmek adına 7 Ağustos 2020 tarihinde Ankara’da CPA otelinde bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimizi covid-19 tedbirleri kapsamında mesafeli ve maskeli bir şekilde gerçekleştirdik. Yaklaşık 50 kişilik katılım gösterilen etkinliğimize derneğimizin tanıtımını yaparak başladık. Daha sonra Dare to Speak projemizden bahsettik ve Kızılcahamam’da gerçekleştirdiğimiz eğitim kampında çekilen demo filmlerimizi izlettik. Çekmek istediğimiz asıl fimler için grup liderleri öncülüğünde katılmak isteyen gönüllülerimizle gruplar oluşturuldu. Etkinlik boyunca grup dinamiği adına birçok oyun ve yarışmalar düzenlendi. Etkinlik molalarında da sohbet edecek vakit bulan katılımcılarımız ve bizler çok eğlenceli vakit geçirdik.

Kısa Filmler

Popüler mi kültür?

İçinde bulunduğumuz modern toplum bizleri gün geçtikçe daha çok tüketmeye yönlendiriyor. Mutluluğu somut şeylere ne denli sahip olduğumuzla ölçüyor ve bunları herkese gösterme çabasına giriyoruz. Sosyal medyanın geldiği son durumla da artık hayatımızı kendi istek ve ihtiyaçlarımıza göre değil toplumun daha kabul göreceğini düşündüğümüz biçimde yaşamaya çalışıyoruz. Popüler kültürün bizi etkisi altına aldığı bu dönemde projemizde de bu konuya yer vermek istedik ve sizlere bu filmi hazırladık.

Vegan Beslenme

Günümüz dünyasında her geçen gün sayısı artan vegan beslenme tercihi Türkiye’de de son yıllarda yaygınlaştı. Kişilerin kendi tercihleri olabildiği gibi bazı hastalıklar da vegan beslenmeyi zorunlu hale getirebiliyor. Her ne kadar vegan beslenen kişileri sayıları artmakta ve vegan ürün pazarı genişlemekte olsa da insanların bu konudaki bilinçsizliği bu şekilde beslenmek zorunda olan kişileri zor duruma sokuyor. Bizler de yaşanan sıkıntıları animasyon yöntemiyle aktarmak istedik.

Genç İstihdamı

Genç nüfusun yoğunlukta olduğu ülkemizde bu durumun olumsuz yönleri de kaçınılmaz oluyor. Projemizde yer lan gönüllülerimiz bu konuyla alakalı sorunlara dikkat çekmek istedi. Gençlerden oluşan gönüllü ekibimiz bu animasyon film ile bir fidanın bünyesinde genç istihdamının ne denli önemli olduğunu aktarıyor.

Çocuklara Yönelik Psikolojik Şiddet

Şiddet, çağımızda bile devam eden her şekliyle insana, hayvana ve doğaya zarar veren en büyük yanlışlardan biridir. Zararları çoğunlukla fiziksel olarak algılansa da şiddet farklı şekilleriyle her anlamda zarara sebep olan bir durumdur. Bunlardan biri de maalesef maruz kalanların bile çok sonra farkedebildiği psikolojik şiddettir. Ebevenylerin eğitimsizliği sebebiyle karşılaşılan çocuklara yönelik şiddet artan oranlarıyla bizleri her geçen gün şaşırtmakta. Psikolojik şiddetin etkileri yıllar sonra bile ortaya çıkabiliyor ve maruz kalanlar giderilmesi güç durumlarla karşı karşıya kalıyor. Bu filmimizle de bu konuya dikkat çekiyoruz.

Cinsiyet Eşitsizliği

Cinsiyet farkından dolayı sahip olunacağına inanılan avantaj ve dezavantajlar tartışması maalesef günümüzde bile hala güncelliğini koruyor. Yaşamımızın her alanında cinsiyet farkına dayanarak kadınlar da erkekler de birçok konuda zor durumda bırakılıyor. Gönüllülerimiz, hemen hemen her kadının hem özel hayatında hem sosyal ortamlarında maruz kaldığı bu ezici tavra dikkat çekmek için sizlere bu filmi hazırladı. Kısa filmimiz konuya neşeli bir bakış açısıyla yaklaşarak hem olağan durumu hem de olması gereken durumları göz önüne seriyor.

Views: 117

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön