AGH & Eurodesk Kuruluşlar Çalışma Ziyareti / İZMİR

16-19 Aralık 2014 tarihleri arasında İzmir’de Türkiye Ulusal Ajansı ile Eurodesk Türkiye işbirliğinde gerçekleştirilen bir çalışma ziyareti yapıldı. Türkiye’den 10 EVS ve 10 EURODESK olmak üzere 20 akredite kuruluş ile İzmir’deki çeşitli kurum ve kuruluşlara çalışma ziyaretinde bulunarak deneyim ve tecrübe paylaşımı yapıldı. Biz de FAAL DERNEĞİ olarak orada yerimizi aldık. Bu ziyaretlerde Ulusal Ajansın iki uzmanı AGH sorumlusu Emirhan Arslan ile EURODESK sorumlusu Serkut Kızanlıklı bizlere eşlik etti.

 

0

Gerçekleştirilen bu çalışma ziyaretinin amaçları kısaca şöyleydi; özellikle yeni akredite olmuş kurum/kuruluşların saha tecrübesini artırmak, ev sahibi kuruluşlarda faaliyetleri devam eden gönüllülerle yüzyüze görüşme fırsatı sunmak, ev sahibi/gönderen kuruluşların uygulamalarını yerinde görmek, eurodesk temas noktalarının çalışmalarını yerinde görmek, eurodesk ve agh kuruluşlarının olası işbirliğini sağlamak.

Çalışma Ziyaretinde İki günlük Çalışma Planı şu şekilde gerçekleşti;

I. 17 ARALIK ÇALIŞMA ZİYARETİ:

ÇİĞLİ BELEDİYESİ

 

1

 

Yeni akredite olmuş Belediye, çalışmalarına Kaymakamlıkla kurdukları yakın ilişkiler sayesinde yaşanan sorunları daha kolay atlattıklarını belirttiler. Ayrıca belediyeye AGH kapsamında bir kısa film projesiyle gelen gönüllünün yaşadığı sıkıntıları bizlerle paylaştılar. Sıkıntının gönüllünün yaşam giderlerini karşılayan, hibeyi geç almasından dolayı kaldığı süre boyunca kiralarını belediye çalışanı,ev sahibi kişinin üstlenmesi gibi ciddi sorumluluk barındıran bir büyüklükte olduğunu ve bu sorunla nasıl başa çıktıkları deneyimini paylaşmış olduk.
Buradan çıkarımımız bilhassa kaymakamlıkla kurulan ilişkilerin önemiydi bu konuda hem Belediye hem de kaymakamlarla yakın ilişkilerin bize sağlayacağı fayda adına ilişkilerin gözden geçirilmesidir. Daha aktif ve daha iyi ilişki içinde olmanın Faal Derneği adına büyük katkı sağlayacağını gördüm.
Ayrıca Faal Derneği olarak AGH’de henüz ev sahibi kuruluş olarak akredite değiliz ev sahipliği için başvuruda bulunacağız ancak burada paylaşılan deneyimlerin zorluğu karşısında bu konuda daha dikkatli ve özenli adımlar atmamız gerktiğini görmüş olduk.

 

2

 

EGE PEDAL SPOR KULÜBÜ

Halk Eğitim Merkezi binasında Ege Pedal Spor Kulübü Merkez Başkanı ve Çiğli Kaymakamının da konuşma yaptığı bir ziyaret yapıldı. Kulüp bu yolda göze aldıkları zorlukları, deneyimleri ve elde ettikleri başarıları paylaşırken Kaymakam ise kulübe olan desteğinden ve bu tür projelerin gerekliliğinden bahsettiği bir konuşma yaptı.

 

3

 

Faal Derneği olarak buradan hibemize aldığımız artı kurumlar arası iyi ilişkiler kurmanın bize getireceği ağ genişliği ve bunun beraberinde gelen kolaylıklardır. Gerçi İzmir’de genel olarak gördüğümüz şey hem Stklarda hem Belediye ve Bakanlıklarda buydu. Kurumlar arası geçirgenlik, şeffaflık ve geniş-güçlü bir networktür. Bunun hem Ankara’da hem de Faal Derneğinde adaptasyonu sağlandığında kendi adımıza sağlanacak faydanın geçerliliği büyük olacaktır.

 

İZMİR VALİLİĞİ KONAK KAYMAKAMLIĞI

Konak Kaymakamının odasında gerçekleştirilen bu Eurodesk Temas Noktası ziyaretinde Kaymakamlık bünyesinde şimdiye kadar gerçekleştirilmiş projelerden bahsedildi ve Kaymakamlık olmanın getirdiği artı ve eksiler paylaşıldı. Yıl içinde birkaç aylık olmak üzere yurt içi ve yurt dışından aldıkları stajyerler olduğunu, ziyaret esnasında da stajyer olarak Polonya’dan gelen bir arkadaşın da deneyimlerini dinleyerek onların projelere katkısını dinlemiş olduk.

 

4

 

Bir çok projeye imza atan Konak kaymakamlığı bu konuda bir çok kaymakamlığa örnek olacak niteliktedir. Bu konuda projeler bakımından dikkate alıp, ilham alacağımız çalışmalar incelenebilir.

 

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ/ TREX EVS DERNEĞİ

 

5-1
Aynı zamanda Ulusal Ajans Eğitmenleri de olan dernek kurucularının deneyim ve paylaşımlarını dinledik. Dokuz Eylül ve Trex EVS Derneğinin birlikte işleri yürüttüklerini ve aynı bünyede ilerlediklerini gördük. AGH başladığı kimsenin bilmediği ilk günlerden beri bu işle uğraştıklarını ve işlerini çok ciddiye aldıklarını, o zamanlar gelen bir değerlendirmeye alındı mail dönüşünün bile kendileri için çok şey ifade ettiği günlerden bugünlere gelindiği ifade edilirken onlar kendilerine bir gönüllüden çok bir Çalışma Arkadaşı aradıklarını ve Agh’yi gezmek amaçlı görenlere kendilerinin bir turizm acentası olmadıklarını gösterdiklerini söylediler.
Tecrübeli bir dernek olmalarından dolayı akıllardaki teknik sorular burada sorularak yanıt buldu. Ayrıca İspanya’dan gelen iki agh gönüllüsü de buradaki yürüttükleri projeleri ve deneyimlerini paylaştılar.

 

5
DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

İki üç saati bulan günü değerlendirme toplantısında herkes fikir paylaşımında bulunarak gidilen kurum ve kuruluşların artı eksilerini tartışıp kendi eksikliklerini tamamlayacak bir girdi, deneyim, fikir buldular mı bunları paylaştılar. Biz FAAL Derneği olarak buçalışma ziyaretlerinden kendi adımıza güçlü bir networkün işleri ne denli kolaylaştırdığını görmüş olduk. Ayrıca Eurodesk Temas noktası olmanın da bize olumlu katkılar sağlayacağını düşünmekte ve bu konuda adım atılmasının gerekliliğini görmüş bulunmaktayım.

II. 18 ARALIK PERŞEMBE

İZMİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bugün ziyaret edilen üç kurumun ilki olan müdürlükte ise daire başkanının açılışta birtakım konuşmalar yapmasının ardından şimdi Ulusal Ajansta Eurodesk sorumlusu uzman olarak çalışan Serkut Kızanlıklı’nın eski iş arkadaşları tarafından, bir çoğunu zor şartlar altında Serkut beyin başlattığı projelerden bahsedildi. Bir kamu olmanın getirdiği zorluklardan bahsedilirken bunlardan en belirgin olarak; yasak olduğu için hiçbir şekilde sosyal medya araçlarına hatta google plus uygulamasına bile erişim sağlayamadıklarını fakat bu tip işler için sosyal medyanın gerekliliğini dile getirdiler.

 

6

 

Bir sivil toplum kuruluşu olmanın avantajını burası gibi resmi prosedürlere takılıp kalan resmi kamu kurumlarını gördükçe daha iyi anlıyoruz. Faal Derneği olarak bir sivil toplum kuruluşu olmanın getirdiği kolaylık ve esneklerin farkında olmak ve bu kısıtlılıklara rağmen yapılan çabaları görüp kendi potansiyelimizden daha fazla yararlanabilmemiz gerektiği kanaatindeyim.

KIZILAY İZMİR ŞUBESİ

Hem AGH akreditasyonu hem de Eurodesk Temas Noktası akreditasyonu olan Kızılay İzmir Şubesi bir çok konuda aktif rol oynamaktadır. Gönüllü dahil etme kategorisinde en çok gönüllü katan olarak Avrupa Birliği ödülü kazanmışlardır. Kendi şehrindeki derneklerle büyük bir işbirliği içinde çalışmaktadır. Kızılay kurumu oldukça büyük bir kurum olduğundan dolayı her geçen proje , her adım bir çok adımdan geçip bürokratik prosedürlere takılmaktadır bu nedenle oldukça zorluk çekmelerine rağmen yine de İzmirde en yenilikçi ve aktif projelerde yer alır.

 

7

 

 

Bir sivil toplum kuruluşu olmasına rağmen hantal bir yapıda olan Kızılay da birtakım kısıtlılıklar ve zorluklar içinde çalışanların bireysel çabalarıyla varılan nokta yine ilham verecek niteliktedir. Daha çok çalışmak ve imkanları sonuna kadar zorlamak ve birtakım yaratıcı fikirlerle hem dernek içi çalışma verimliliğini artırmak hem de görünürlüğü artırmanın önemini gördüğümüz bir ziyaret oldu.

 

7-1
EGE SEM (EGE ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ)

Eurodesk temas noktası olan Ege Sem ücretli ve ücretsiz faaliyetler gerçekleştirirken, bir çok projeye imza atmışlardır. Karşılaştıkları en büyük zorluğun ise üniversitenin dönersermayesine katkı sağlamak gibi bir misyonları olduğu için bir çok konuda özgür olamıyor,bürokrasiye takılıyorlar.

 

10396283_10152446904100653_5157117331270260351_n

 

DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

İzmir’de gerçekleştirilen bu Çalışma Ziyaretinde gördüğümüz en net ve faydalı şey izmirdeki tüm temas noktaları ve akredite kuruluşların birbiriyle olan ilişkisi, ve kurulan güçlü bağın şehir bazında gelişimi arttırması, işleri kolaylaştırmasıdır kısacası İzmirdeki kurulusların en önemli avantajı ortaklık ve etkileşimdir.
Çalışma ziyaretine gittiğimiz bütün kurumların birtakım zorluklar içinde geldikleri noktaları gördüğümüz bu çalışma ziyaretlerinde kolay işler yapmadığımızı ancak emek verdiğimizde varacağımız güzel sonuçları görmüş olduk. Bu da hem motivasyonumuz açısından bizim adımıza çok önemli bir paylaşımdı hem de sonuç odaklı çalışmanın önemini pekiştirmemizi sağladı.

 

10850207_10152434041647750_964259551535081295_n
Faal Derneği olarak tüm bu deneyimlerden kendimize güzel örnekler alıp çalışma stilimizi ve verimliliğimizi artırmada önemli adımlar atmamıza neden olacak bir çalışma olmuştur.

 

10868151_10152446904180653_2522391548925903602_n

Views: 281

Yazı oluşturuldu 97

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön