8 Mart Dünya Kadınlar Günü Semineri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirdiğimiz seminerimizin katılımcısı olan Rabia İçyer, etkinlik hakkındaki görüşlerini bizimle paylaşıyor.

”8 Mart tarihinde Faal Derneği alt yapısında Avukat Emine Nalçacı’nın sunumu ile kadın hakları ve şiddetle mücadele kapsamında neler yapılabileceği hakkında bilgilendirme seminerine katılma şansı elde ettim.

Öncelikle kadın hakları ile kadına şiddet konusunda toplumsal farkındalığa fırsat sunan Faal Derneği’ne ve sayın Avukat Emine Nalçacı’ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Sunumun başlangıcında moderatör Merve Hanım’ın derneğin faaliyetlerinden bahsetmesi ile Faal Derneği etkinlikleri hakkında detaylı bilgi edinme şansım oldu. Sosyal medya hesapları üzerinden daha önce incelemiş olsam da etkinlikler hakkında bir fikrim yoktu. İlerleyen zamanlarda etkinliklerde yer alabilmek isterim. 

Daha sonrasında Avukat Emine Nalçacı başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere ülkemizde yaşanılan kadın cinayetlerinin yaptırımları hakkında bilgi sunumu oldu. Aralarda biz dinleyicilere söz hakkı verilmesi ve karşılıklı etkileşim ile yürütülen seminerin son derece verimli olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra seminere katılarak kadın hakları ile ilgili bilgi edinmek isteyen ve aktif katılım sağlayan erkeklerinde bulunması ümit vaat edici bir durumdu.

Son yıllarda her geçen gün daha fazla artan kadına şiddet ve kadın cinayetleri reddedilemeyecek bir gerçek iken bu durumun çözümü muhakkak yasalar ve kanunlardır. Ancak diğer yandan toplumsal farkındalığında son derece önemli olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçekliktir. Dijitalleşen dünyada, atılacak toplumsal küçük adımların başında bu yönlü yapılan seminerler ve webinarlar gelmektedir. Bu sebeple bu girişim ve adımlar için son derece minnettarım. Ümidim ve küçük bir öneri olarak yıl içerisinde sadece 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde değil belli bir düzen içerisinde bu seminerlerin artırılmasıdır. Aynı zamanda etkinlikler de kadın hakları ve eşitliği konusunda daha detaylı olmasının son derece verimli olacağına inanıyorum.”

Visits: 56

Yazı oluşturuldu 97

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön