FLAVIE Projesinin Orihuela’daki Semineri

FAAL ekibi İspanya’daydı. Kadına karşı şiddetle yüksek sesle mücadele ettiğimiz FLAVIE projemizin ikinci semineri İspanya’nın küçük bir şehri olan Orihuela’da gerçekleşti. Pandemi önlemleri nedeniyle İtalya seminerine katılımcı gönderemediğimiz için bu seminere daha fazla genci dahil etme fırsatı bulduk. Proje liderimiz Merve ile 9 katılımcımız İtalya’dan, Fransa’dan, İsveç’ten, ve tabi ki ev sahibi ülkemiz İspanya’dan katılımcılarla bir araya geldi. Seminer 3 gün sürdü ve ilk gün Orihuela Belediye Başkanı Carolina Gracia Gómez tarafından karşılandılar. Bu güçlü kadın feminizmin tarihini ve İspanya üzerindeki etkisinden bahsetti. Seminer, İspanya’dan, İtalya’dan ve İsveç’ten katılımcıların kendilerini ve kuruluşlarını tanıtmalarıyla devam etti. İspanyol organizasyon MujeresporMujeres her ülkedeki farklı projeleri ve İspanyol ulusal ve bölgesel yasalarının dünyadaki önemini vurguladılar. Bu sohbet daha sonra yerini şişmanlık fobisi, eşit ücret, kadınlara yönelik ekonomik şiddet ve diğer birçok konuya bıraktı. Tüm katılımcıların hep birlikte Orihuela’nın tarihi merkezinde kendilerine eşlik eden rehberlerle yaptığı turla ilk gün sona erdi. 

İkinci gün katılımcılar Alicante’deki Centro Mujer 24 Horas’ı ziyaret ettiler (https://sinmaltrato.gva.es/es/) Merkez, 365 gün 24 saat boyunca profesyoneller tarafından sosyal, psikolojik ve hukuki yardım konularında ücretsiz ve doğrudan destek sunuyor. Centro Mujer, mağdurları dinleyerek zamanında ve sürekli bir karşılama yapmaktadır. Her durumla başa çıkmak için haklar ve mevcut kaynaklar hakkında bilgi veriyorlar. Ayrıca, bireysel ve grup psikososyal müdahale yoluyla istismarın veya şiddetin sonuçlarını hafifletmek ve/veya üstesinden gelmek için profesyonel yardım sunuyorlar. Ziyaretten sonra Alicante’nin merkezindeki bir konferans salonunda seminer Fransa’dan ve Türkiye’den gelen katılımcılar kendilerini ve kuruluşlarını tanıttılar. Sonrasında İsveç’teki ortak Mobilizing Expertise’den Karen ve derneğimiz katılımcıları Merve ve Furkan “COVID’in Avrupa’daki Etkisi” konusunda sunum yaptılar. İkinci gün Fransa’dan Tera Maison’un 3 etkinliğinin ardından sona erdi. 

Seminer’in son gününde “Biblioteca Pública Fernando de Loazes “te bir konferans gerçekleştirildi. Alicante Hükümeti Alt Delegasyonu Kadına Yönelik Şiddet Birimi Başkanı Modes Salazar, “Yerel düzeyde toplumsal cinsiyet şiddetinin ele alınmasına ilişkin deneyimlerin yuvarlak masa toplantısı” ele alındı. Ardından, “şiddete maruz kalan bir kadının mevcut kurumlar aracılığıyla izlediği güzergah”:

-OAVD, Suç Mağdurlarının Dikkatine Ofisi’nden

-SEMAVIG, Orihuela Cinsiyet Şiddetine Dikkat Servisi, María Teresa Domínguez Adrio (psikolog ve SEMAVIG direktörü) ve Maite Sánchez Sámper (UVD koordinasyon görevlisi, Orihuela yerel polisinin Aile İçi Şiddet Birimi) 

-UFAM’ın müdahalesi, Ulusal polis;

-Alicante Guardia Civil EMUME, VIOGEN programı ve Attention in Orihuela Costa programı;

Noelia Sempere Román, ATENPRO gelen sorumluların sunumlarıyla devam etti. Sonrasında, insan ticareti uzmanı, FLAVIE projesi tarafından finanse edilen MxM radyo programlarına katılan ve “Mujeres encadenadas” (Zincirlenmiş Kadınlar) kitabının yazarı Antonio Asensio Frases, yerel düzeyde cinsel sömürü amaçlı insan ticareti ile mücadele hakkında konuştu. Son olarak, Ainoa Ródenas Caselles, Tatiana Miralles, Manuela García Gómez, kendi kuruluşlarında ve FLAVIE’nin bir parçası olan hayat hikayeleri projesinde kadına yönelik şiddetin ele alınış biçimi hakkında konuştular. Seminer Sonia Pérez Gonzàlez’in “Sin Latido” adlı kısa filmini ve film için hazırlanan koreografinin izlenmesiyle sona erdi. Ankara’ya dönen proje yöneticimiz Merve ve değerli katılımcılarımız, Bengisu, Tuğçe, Sude, Büşra Canan, Furkan, Recep, Cansu, Oğuzhan, ve Aysena öğrendikleri bilgilerle seminerin başarılı geçtiğini belirttiler. MujeresporMujeres yöneticileri Jane ve Soledad’a yardımları ve içten ev sahipliği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Yazı oluşturuldu 96

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön